MITSUBISHI Space Star 1.3L 16V 5MT FWD (86 HP)
2002–2006
84
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 117Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |