MITSUBISHI Space Star 1.6L 16V 4AT FWD (98 HP)
2002–2006
97
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1584cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |