MITSUBISHI Space Star 1.8L 16V 5MT FWD (112 HP)
2002–2006
110
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |