MITSUBISHI Space Star 1.9L DI-D 5MT FWD (102 HP)
2002–2006
101
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |