MITSUBISHI Starion 2.6L Turbo 5MT (155 HP)
1982–1991
153
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2555cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 283Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |