MORGAN 3 wheeler 2.0L 5MT (115 HP)
2011–
115
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1983cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3226mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1001mm |
| Wheelbase | 2337mm |
| Kerb Weight | 500kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 4.00 X 19 || 175/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |