MORGAN 4/4 2 seater 1.6l i4
2008–
110
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1219mm |
| Kerb Weight | 795kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |