MORGAN 4/4 4 Seater 1.8 L
2006–2011
8
s
0–100 km/h
38.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.7mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4016mm |
| Width | 1516mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80 R15T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |