MORGAN Aero 8 4.4L V8 6MT (325 HP)
2004–2008
321
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
18.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4398cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.9mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 18.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4120mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |