MORGAN Aero 8 4.8 V8 6MT (368 HP)
2008–2009
362
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 270kW |
| Torque | 502Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4120mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |