MORGAN AeroMax 4.8 V8 6MT (368 HP)
2005–2011
333
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 333bhp |
| Power | 248kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/30 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |