MORGAN Mortan Aero Coupe 4.8 v8
2012–
362
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 270kW |
| Torque | 489Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4148mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1247mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |