MORGAN Plus 4 2.0 L
2005–2020
143
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |