MORGAN Plus Four 2.0L 6MT (258 HP)
2020–2022
255
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1031kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |