MORGAN Plus Four 2.0L 8AT (258 HP)
2020–2022
255
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190.2kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1009kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |