MORGAN Plus Six B58 TwinPower Turbo 8AT RWD (340 HP)
2019–2022
335
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
Engine
| Cylinders | 6 |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
Dimensions & Weight
| Length | 3889mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1219mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |