MORGAN Roadster 4 seater 3.7L V6 6MT (280 HP)
2006–
280
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3721cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 209kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1321mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |