MORGAN Roadster 3.0L V6 5MT RWD (226 HP)
2004–
223
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |