NIO EP9 4WD (1360 HP)
2016–
2.7
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Performance
| 0–100 km/h | 2.7s |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 2230mm |
| Height | 1151mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 320/705 R19 // 295/35 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |