NIO ES8 84 KWh (544 HP)
2018–
4.9
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 5022mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 3010mm |
| Kerb Weight | 2425kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |