NIO ET7 70 KWh (653 HP)
2020–
3.9
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 5098mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 3061mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |