NISSAN 100 NX 1.6L 4AT FWD (102 HP)
1991–1996
101
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |