NISSAN 100 NX 1.6L 5MT FWD (90 HP)
1991–1996
89
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |