NISSAN 100 NX 2.0L GTI 5MT FWD (143 HP)
1991–1996
141
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |