NISSAN 200 SX 2.0L Turbo 5MT RWD (200 HP)
1994–2000
197
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |