NISSAN 300 ZX 3.0L V6 5MT RWD (170 HP)
1984–1989
168
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |