NISSAN 300 ZX 3.0L V6 Turbo 5MT RWD (228 HP)
1984–1989
225
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 225bhp |
| Power | 168kW |
| Torque | 334Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1479kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |