NISSAN 300 ZX 3.0L V6 Turbo 5MT RWD (283 HP)
1990–1996
279
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 279bhp |
| Power | 208.1kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |