NISSAN 350 Z 3.5L V6 6MT RWD (306 HP)
2006–2008
306
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1534kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |