NISSAN 350Z Roadster 3.5L V6 6MT RWD (300 HP)
2005–2007
296
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1631kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Wr18 (Front) - 245/45Wr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |