NISSAN 370Z Coupe 3.7 V6 7AT (333 HP)
2012–
329
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1473kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 (Front) 275/35 R19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |