NISSAN 370z Nismo 3.7 6MT (350 HP)
2013–2014
349
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260kW |
| Torque | 371Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4404mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40R19 || P285/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |