NISSAN 370z Nismo 3.7L V6 7AT RWD (344 HP)
2014–
339
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 339bhp |
| Power | 253kW |
| Torque | 371Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1556kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 || 285/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |