NISSAN 370Z Roadster 3.7L V6 6MT (328 HP)
2009–2012
323
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 323bhp |
| Power | 241kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R19 || 275/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |