NISSAN 370Z 3.7L V6 6MT (330 HP)
2008–2012
325
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1461kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 || 275/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |