NISSAN Almera / Pulsar 3 Doors 1.8L 16V 5MT FWD (114 HP)
2000–2002
113
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 185km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4178mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |