NISSAN Almera / Pulsar 3 Doors 2.2L dCi 5MT FWD (112 HP)
2002–2007
110
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2184cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 248Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1248kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |