NISSAN Almera / Pulsar 3 Doors 2.2L Di 5MT FWD (110 HP)
2000–2002
109
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2184cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |