NISSAN Almera / Pulsar 4 Doors 1.5L dCi 5MT FWD (82 HP)
2000–2007
80
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1163kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |