NISSAN Almera / Pulsar 4 Doors 1.8L 16V 5MT FWD (116 HP)
2000–2007
114
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1161kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |