NISSAN Almera / Pulsar 5 Doors 1.6L 16V 4AT FWD (99 HP)
1995–2000
98
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |