NISSAN Almera / Pulsar 5 Doors 1.8L 16V 4AT FWD (114 HP)
2000–2002
113
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |