NISSAN Almera Tino 1.8L 16V 5MT FWD (114 HP)
2000–2006
113
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |