NISSAN Altima Coupe 2.5l CVT (175 HP)
2012–
173
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1417kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |