NISSAN Altima Coupe 3.5L V6 CVT FWD (270 HP)
2007–2012
266
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3506cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1512kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |