NISSAN Altima Sedan 2.5L CVT FWD (182 HP)
2012–2018
180
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4864mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |