NISSAN Altima Sedan 3.5L V6 CVT FWD (270 HP)
2012–2018
267
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 267bhp |
| Power | 199kW |
| Torque | 251Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4864mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |