NISSAN Altima (Thailand) 1.2L ECO CVT (79 HP)
2011–
78
bhp
Power
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1200cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 78bhp |
| Power | 58kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4424mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 490L |