NISSAN Altima 2.0L Turbo CVT (248 HP)
2022–
245
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1970cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 182.4kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 61L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1569kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |