NISSAN Altima 2.5L 16V 5MT FWD (175 HP)
2002–2006
175
bhp
Power
112
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.5kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4884mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1379kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60Tr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |